A Zöld Energiában Hiszünk!

AZ ÖKOLÓGIAI FENNTARTHATÓSÁG A KÜLDETÉSÜNK!

AZ ÖKOLÓGIAI FENNTARTHATÓSÁG A KÜLDETÉSÜNK!

Szélerőmű Technológiai Bemutató Lakosság és Vállalkozások részére.

2024. február 08. - NTWORK

Megújuló Energiák Kombinált Hasznosítása

Készítette: Kovács Norbert

sze_lturbina_bori_to.png

Mi is ez?

Az a Hybrid üzem, ami lehetővé teszi, hogy a napenergiát, szélenergiával kiegészítve ezzel növelve az alternatív energiák felhasználását.

Mindezt úgy, hogy a lehető legmagasabb mértékben és hatékonysággal váltsa ki az eddig használt fosszilis energiák felhasználását, mindezt károsanyagkibocsátás nélkül.

 A magas villamosenergia árak, valamint a megújuló technológiák és az energiatárolás költségeinek csökkenése az elosztott termelési és önfogyasztási modell felé tereli az európai energiafogyasztókat.

A villamosenergia-fogyasztók egyre inkább termelő-fogyasztókká (termelők és fogyasztók) válnak, akik egy adott pillanatban döntenek arról, hogy a hálózatról vásárolnak-e villamos energiát, saját fogyasztásra, vagy akár a hálózatba exportálják.

Ezenkívül az európai energiaszabályozás megköveteli az uniós fogyasztóktól, hogy kötelezzék el magukat a tiszta és energiahatékony célok mellett, mint például az épületek energiateljesítményéről szóló irányelv.

Ez az irányelv előírja, hogy 2030 végére minden új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie.

Ez az energiafogyasztás csökkentésével és a megújuló energiaforrások, például a szélenergia felhasználásával érhető el. A szélenergia bőséges megújuló energiaforrás, de nem túl gyakori a városi területeken.

 

INTELLIGENS TECHNOLÓGIA

Függőleges tengelyű szélturbinafarmok energiatermelésének növelése szinergikus klaszterezés segítségével

Kimutatták, hogy a függőleges tengelyű szélturbinák kis elrendezésben történő klaszterezése számos előnyös következménnyel jár az energiatermelésben.  

A turbinák globális teljesítménye megnövekedett, mivel a lefelé irányuló turbinák részesülnek az áramlás-eltérítési hatásból és az ebből eredő nagyobb áramlási sebességből, amelyet a felfelé irányuló turbinák indukálnak.  A széliránytól függően azonban a gazdaságban a turbinasorok beállításához képest a kompakt klaszterezésnek negatív hatásai is lehetnek, ha az egyik turbina főként egy felfelé irányuló rotor nyomában/árnyékában van.

“Arra törekedtünk, hogy olyan konfigurációkat javasoljunk, amelyek teljesítménye nem függ erősen a szél irányától.”

 kapcsola_si_rajz.jpeg

A modern technológiában rejlő lehetőség.

Az emberiség számára létező két olyan energiaforrás hasznosítása, amit adott időben együtt, de külön-külön is az év 365 napján rendelkezésünkre áll.

Kiváló hatásfok, rövid megtérülési idő

Egy szélgenerátor 80-90%-os hatásfokkal rendelkezik, az eddigi tapasztalataink alapján akár 4-6 év alatt is megtérülhetnek a befektetett költségek. Ez közel 50%-kal rövidebb idő, mint egy napelemes rendszer esetén, sőt, a villamos energia árak várható emelkedése után ez az intervallum még rövidebbé válik!

Csendes áramtermelés akár éjszaka is

Vertikális / függőleges szélgenerátorainkkal napszaktól függetlenül termelhet villamos energiát. Speciális felépítésüknek köszönhetően verhetetlen előnnyel rendelkeznek a hagyományos szélkerekekkel és szélturbinákkal szemben: készülékeink bármilyen váltakozó irányú és sebességű szélből is képesek minden csepp energiát kinyerni, mindezt zajtalan és vibrációmentes működés mellett.

Környezetbarát

A szélerőmű rendszer minden alkotóeleme újrahasznosítható. Nulla CO2 kibocsátással rendelkezik, az állat- és növényvilágra nincs negatív hatással, zajtalan.

Rendkívül hosszú élettartam

A vertikális szélturbináink várható élettartama minimum 50 év. A rendszer karbantartást nem igényel, az alkotóelemek megerősített poliészter gyantából, alumíniumból és acélból készültek, ellenállnak az UV-sugárzásnak és a sós víznek is. Speciális önellenőrző rendszere biztosítja a problémamentes üzemelést, az automata fékrendszere pedig viharos szél esetén lép működésbe.

 

Lakossági Szélerőmű engedélyeztetése

277/2016. (IX. 15.) Korm. rendelet

a szélerőművekre vonatkozó szabályok módosításáról

  1. § Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 10. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Beépítésre szánt területen és beépítésre szánt terület határától számított 12 000 méteren belül - a háztartási méretű kiserőműnek számító szélerőmű kivételével - szélerőmű, szélerőmű park nem helyezhető el.”

 

Jogszabály változás

forrás: portfolio.hu

A kormány megszünteti a szélerőművek telepítésére vonatkozó "szükségtelen" korlátozásokat a 460 W/m-nél nagyobb szélenergia-sűrűségű területeken - olvasható a szélenergia hasznosítását célzó befektetések megkönnyítését célzó, a Helyreállítási és Alkalmazkodási Tervben  

A kormány a HET-ben azt is vállalta, hogy a szélenergia terjedése előtti akadályok lebontását célzó új jogszabályok elfogadása előtt nyilvános konzultációra és átlátható párbeszédre is sort kerít a helyi hatóságokkal. Az Energiaklub javaslata szerint az egyeztetésekbe az önkormányzati ernyőszervezeteket és civileket is be kellene vonni.

A HET azt is rögzíti, hogy a következő években mekkora csatlakoztatott telepített megújuló erőművi kapacitást kellene elérni. E szerint 2024 harmadik negyedévéig legalább 8000 MW-ra, 2026 második negyedévéig pedig legalább 10 000 MW-ra kell bővülnie az összesített hazai nap- és szélerőmű-kapacitásnak. Ennek nagysága jelenleg mintegy 4300 MW, melyből a naperőművek összesen közel 4000 MW-ot tesznek ki, a szélerőművek beépített teljesítőképessége pedig 323 MW-ot.

Új szélerőművekkel jelentősen csökkenthető a magyar áramimport-függőség, a hazai nagykereskedelmi villamosenergia-árak, és a rendszer kiegyenlítésének költsége is mérséklődne.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://klimavedelem.blog.hu/api/trackback/id/tr6018321339

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása